Bezpieczeństwo po szwedzku – nowe systemy Volvo

Wszyscy doskonale wiemy, jak firma Volvo pieczołowicie przykłada się do badań nad zwiększeniem bezpieczeństwa swoich pojazdów na drodze. Nic dziwnego, że marka, z tak długoletnim doświadczeniem w branży, jest w czołówce firm motoryzacyjnych, produkujących najbezpieczniejsze samochody na świecie, a to nie koniec. Jak donoszą jaskółki, Volvo pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami, wspomagającymi ochronę kierujących, pieszych, a nawet zwierząt.

Volvo znów stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort kierujących oraz pasażerów. Na warsztat rzucone zostały systemy, mające zapewnić ochronę podczas jazdy w ruchu miejskim. Chodzi głównie o ograniczenie kolizji na skrzyżowaniach, zderzeń ze zwierzętami oraz jazdy w korku. Sprzedaż Volvo z takimi systemami bezpieczeństwa przewidziana jest już w najbliższych latach. Pojawia się nawet data 2020 roku. Należy pamiętać, że zaprezentowane poniżej systemy są dopiero w fazie testów, ale zapowiadają się interesująco i na pewno warto na nie poczekać.

Autonomous Driving Support

Podróżowanie po obszarach miejskich XXI wieku przypomina bardziej walkę o życie, niż dogodny i bezpieczny sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. Pośpiech, zmęczenie, w końcu dekoncentracja i nieuwaga powodują w dużych aglomeracjach miejskich dziennie niezliczoną liczbę stłuczek, kolizji, a nawet śmiertelnych wypadków, również z udziałem pieszych. Inżynierowie z Volvo postanowili zmierzyć się z problemem, opracowując System Automatycznego Wsparcia Jazdy w korku. Posłużyli się kamerami i radarami zamontowanymi w samochodzie, które w połączeniu i w ścisłej komitywie z komputerem pokładowym pozwalają, by częste manewry wykonywane w korku ulicznym, jak przyspieszanie, hamowanie, skręcanie, odbywały się w sposób automatyczny. Radar wysyłając wiązkę w kierunku pojazdu z przodu oraz kamera obserwująca sytuację na drodze wpływają na zachowanie samochodu w sposób identyczny, co pojazd poruszający się z przodu. W przypadku, gdy samochód przed nami będzie zmuszony gwałtownie ominąć przeszkodę, znajdującą się na drodze, system ADS sprawi, że nasz pojazd wykona tą samą czynność. Rzecz się ma analogicznie w przypadku ruszania czy hamowania. Pozwoli to kierowcy na pełną swobodę w aucie, które będzie poruszało się bez ludzkiej pomocy.

Intersection Support

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku polskich crossroads, wjeżdżanie na czerwonym świetle jest na porządku dziennym. W Europie ponad 20% wypadków powodujących ofiary śmiertelne ma miejsce właśnie na skrzyżowaniach. System IS ma za zadanie wyhamowanie samochodu, gdy w czasie manewru skręcania tor jazdy przetnie inny pojazd. Będzie to miało szczególne znaczenie i praktyczne zastosowanie na skrzyżowaniach nie posiadających sygnalizacji świetlnej, a także w godzinach szczytu, tzw. trafficu.

Animal Detection

System AD jest opracowywany na podstawie już wdrożonego systemu, który potrafi rozpoznawać sylwetki ludzi, nawet w nocy. Wczesne wykrycie postaci człowieka lub w przyszłości zwierzęcia pozwoli na szybszą reakcję i uniknięcie kolizji. System po wykryciu zwierzęcia w torze jazdy samochodu zredukuje automatycznie prędkość, co w znaczący sposób pozwoli w bezpieczny sposób ominąć intruza.

0 odpowiedzi na “Bezpieczeństwo po szwedzku – nowe systemy Volvo”

  1. arek pisze:

    Nowe systemy Volvo zmniejszą ilość wypadków na drodze, ale cena takiego auta będzie wysoka i nie każdego będzie na niego stać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.