Czym jest silnik elektryczny i co wyróżnia dobry sprzęt?

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez urządzeń elektrycznych. Przyzwyczailiśmy się do nich, ponieważ ułatwiają nam życie na każdym kroku. Podstawą działania sprzętu tego typu jest zawsze silnik elektryczny. Warto wyjaśnić, czym on tak naprawdę jest.

Silnik elektryczny, czyli co?

Nie bez powodu silniki elektryczne kojarzymy z sercem urządzeń, które napędzają. Jednak tak naprawdę silnik elektryczny sam też jest urządzeniem, które potrzebuje bodźca do pracy. Dlatego do urządzeń elektrycznych trzeba doprowadzić prąd. Dopiero wtedy dochodzi do rozruchu silnika elektrycznego, który następnie wprawia w ruch kolejne mechanizmy, doprowadzając  w ten sposób do działania danego sprzętu.

Istnieje w zasadzie niezliczona liczba rodzajów silników elektronicznych. Różnice dotyczą bowiem mnóstwa parametrów,  a także:

  • budowy,
  • wielkości,
  • zastosowania.

Warto zauważyć, że silniki elektryczne stosuje się zarówno do napędzania samochodów, jak i na przykład szczoteczek do zębów. Oczywiście specyfika urządzeń stosowanych w każdym z tych dwóch przypadków jest zupełnie inna. Wśród stosunkowo małych silników o niewielkiej mocy warto wyróżnić silniki kołnierzowe i silniki łapowe. Różnice między nimi są stosunkowo niewielkie i dotyczą głównie budowy. Ich moc waha się zwykle od 0,75 kW do 15 kW. Klasyczne silniki kołnierzowe posiadają 6 biegunów, podczas gdy silniki łapowe mają ich tylko 2.

Dobre silniki elektryczne

Nie wystarczą doskonałe parametry pracy, aby dany silnik elektryczny uznać za dobry. Kluczowa jest jego niezawodność. Dobry silnik to taki, który się nie psuje. Aby to było możliwe, powinien zostać wykonany z najlepszych dostępnych materiałów, według profesjonalnego projektu. Aby mieć pewność, że tak właśnie było w przypadku naszego silnika elektrycznego, warto nabyć go od renomowanego producenta. Niemniej ważna jest również odpowiednia obudowa silników elektrycznych, która ma za zadanie chronić je między innymi przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem skrajnych temperatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.