Do czego służy wał napędowy w samochodzie?

Bez wątpienia za jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pojazdu należy uznać wał napędowy , będący elementem samochodu, który służy do transportowania napędu do mostu napędowego z silnika. W nowych pojazdach wały wykorzystywane są jedynie w tradycyjnych układach napędowych, bądź w konstrukcjach tzw. napędów wieloosiowych. Co warto wiedzieć o tym podzespole?

Jak zbudowany jest wał napędowy?

Wał ma kształt rury i wykonany jest ze stali bądź aluminium. Składać się może zarówno z jednej, jak i z kilku części połączonych łożyskami. Z jednej strony wał przylega do skrzyni biegów, natomiast z drugiej przymocowany jest do mostu napędowego, którego zadaniem jest przesyłanie momentu obrotowego na koła. Wyjątkiem od tej reguły są samochody z zawieszeniem klasycznym  zlokalizowanym z tyłu. Tam przekładnia główna jest umieszczona sztywno w podwoziu.

wał napędowy

Cechy dobrego wału napędowego

Jak już wspomniano we wstępie, wał to bardzo ważny element całego układu napędowego samochodu. Jeżeli fabrycznie zamontowano go w pojeździe, to właśnie od jego sprawności uzależniona jest prawidłowa praca maszyny, a przy okazji i bezpieczeństwo podróżowania. Nagłą awaria wału napędowego może mieć bowiem tragiczne w skutkach konsekwencje.

W pojazdach nieco starszych luzy na podporach czy krzyżakach to częsty problem. Powoduje to w praktyce duże szkody na innych podzespołach. Nienaturalne drgania powodują stopniowe zużywanie się łożysk czy skrzyni biegów. Są one groźne również dla całej elektroniki w samochodzie. W razie awarii, wał napędowy można próbować naprawić. Niestety w wielu przypadkach konieczna jest wymiana tej części. Czasami naprawa jest bowiem po prostu niemożliwa lub nie zapewnia dostatecznie zadowalających rezultatów. Warto mieć na uwadze, że czasami naprawa pozornie rozwiązuje problem, w rzeczywistości jednak wał nie działa do końca tak jak powinien, przez co naraża nas na ogromne niebezpieczeństwo.

Po zakończonej naprawie, gdy miała miejsce ingerencja w konstrukcję samego wału, konieczne jest jego wyważenie. Eksperci zalecają dokonanie tego w wyspecjalizowanym warsztacie, gdzie znajduje się odpowiedni do tego sprzęt. Ponadto, zawsze należy stawiać na wysokiej jakości, oryginalne części zamienne zalecane przez producenta pojazdu. Wymagane są również profesjonalizm i doświadczenie fachowca, który zajmuje się wymianą.

Ażeby uniknąć nagłej awarii, warto co jakiś czas sprawdzać stan techniczny wału. W przypadku nowoczesnych aut wał wykonuje od 1700 do nawet 4500 obrotów na minutę. Oznacza to, iż element ten jest naprawdę bardzo mocno eksploatowany. Sprawdzając wał, należy przede wszystkim dokładnie skontrolować jego wyważenie. Zaleca się robić to co najmniej raz na 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.