Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja to obecnie standardowe wyposażenie większości współczesnych samochodów osobowych. Jest ona bardzo przydatna w okresie największych letnich upałów jednak właśnie  wtedy często nas zawodzi. Co robić aby zawsze była ona w pełni sprawna i gotowa do działania?

Dezynfekcja układu

Jedną z najprostszych czynności, która mocno wpływa na jakość działania układu klimatyzacji jest jej systematyczna dezynfekcja. Można to zrobić samodzielnie kiedy tylko poczujemy, że z przewodów wentylacyjnych wydostaje się nieświeże powietrze. W sklepach dostępne są specjalne autokosmetyki do tego przeznaczone.  Zazwyczaj są to odświeżacze w sprayu. Takim preparatem spryskuje się wnętrze otworów nawiewowych w aucie, odczekuje kilka minut i uruchamia klimatyzację. Następnie auto należy dobrze wywietrzyć, tak by w jego wnętrzu nie pozostał nieprzyjemny zapach środka dezynfekującego. Preparaty tego typu radzą sobie z popularnymi gatunkami grzybów i pleśni, które często rozwijają się we wnętrzu układów samochodowej klimatyzacji, neutralizują przykre zapachy. Regularnie stosowane preparaty do dezynfekcji klimatyzacji i nawiewów w aucie pomagają chronić filtr przeciwpyłkowy, dzięki czemu nie trzeba go tak często wymieniać na nowy. Jeśli czujemy, że użycie preparatu odświeżającego nie dało pożądanego efektu i wciąż odczuwamy nieprzyjemny zapach pleśni, oznacza to, że najwyższa pora na wymianę zużytego filtra na nowy.

Wymiana filtra

Jak już zostało wcześniej wspomniane, regularne dezynfekowanie klimatyzacji pomaga znacznie zwiększyć trwałość filtra przeciwpyłkowego. Mimo to, co jakiś czas taki filtr należy zastąpić nowym. Z reguły robi się to raz w roku, przy okazji przeglądu całego układu klimatyzacji lub co dwa lata podczas wymiany czynnika chłodzącego. Bezwzględnie należy go wymienić, gdy bieżące odświeżanie i dezynfekcja nawiewów nie dają oczekiwanych efektów ponieważ zawilgocony filtr przeciwpyłkowy to idealne środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów, które nie tylko wpływają na brzydki zapach we wnętrzu samochodu, ale które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie i mogą stać się przyczyną różnego rodzaju infekcji, nasilenia alergii oraz wielu innych groźnych chorób.

0 odpowiedzi na “Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?”

  1. Ucando pisze:

    Ciężko wyobrazić sobie współczesne samochody bez klimatyzacji. Przyzwyczailiśmy się do komfortu jazdy w odpowiednio schłodzonym lub ogrzanym samochodzie. Niemniej jednak, nieodpowiednio odgrzybiona, zanieczyszczona lub niesprawna klimatyzacja może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Warto więc wiedzieć, jak powinniśmy dbać o klimatyzację tak by służyła nam przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.