Jak wybrać dobry alkomat?

Dzisiaj dla wielu kierowcą posiadanie własnego alkomatu jest już normalnością. Niemniej jednak wielu z nich ma problem z wyborem dobrego urządzenia, nie wiedząc czym kierować się podczas zakupu. Podpowiadamy, na jakie cechy alkomatów zwracać uwagę oraz gdzie najlepiej je kupować.

Najważniejsze cechy dobrego alkomatu

Obecnie każdy sklep z alkomatami ma szeroką ofertę, w której znajdują się proste urządzenia nawet za kilkadziesiąt złotych, jak i zaawansowany sprzęt za kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych. Oczywiście zwykle im droższy model, tym wyższa jakość wykonania, a co za tym idzie, również precyzja pomiaru. Jednak wiele tańszych alkomatów również doskonale spełnia swoje funkcje. Ażeby mieć pewność, że urządzenie będzie przydatne, warto zwrócić uwagę na takie jego cechy, jak:

  • precyzja pomiaru – oczywiście kwestią kluczową jest, aby pomiar był wiarygodny, stąd też dokładność pomiaru wymieniamy jako najważniejszą cechę alkomatu. Należy jednak podkreślić, iż niektóre bardzo precyzyjne urządzenia w pewnych warunkach mogą wskazywać zupełnie niewiarygodne wyniki. Tak jest w przypadku modeli z sensorami półprzewodnikowymi, które podobnie jak na alkohol, reagują na kontakt z rozmaitymi związkami, w tym również z dymem tytoniowym.
  • zakres pomiaru – profesjonalne alkomaty policyjne zwykle wskazują wyniki z zakresu od 0 do 6 promili. Standardowe urządzenia dostępne w sklepie z alkomatami przeważnie ograniczają się do 2 lub 3 promili.
  • czas sprawnego działania – po wykonaniu pewnej liczby pomiarów nawet najlepszy alkomat ulega rozregulowaniu, przez co konieczna jest jego kalibracja. Zwykle mowa tutaj o kilkuset pomiarach, z tym że w przypadku najlepszych urządzeń będzie to liczba rzędu 500-600, natomiast tańsze alkomaty odmówią posłuszeństwa już po 200-300 razach.
Sklep z alkomatami

Alkomat z ustnikiem czy bez?

Dla wielu kierowców, którzy przeglądają produkty oferowane im przez sklep z alkomatami, dylemat stanowi decyzja, czy wybrać urządzenie z ustnikiem czy bez. Niewątpliwie alkomat bez ustnika jest bardziej higieniczny. Ponadto, ze względu na zwykle mniejszy rozmiar, jest również poręczny. Niemniej jednak istnieją alkomaty ze zdejmowanymi ustnikami, które dzięki temu nie zajmują wiele miejsca. Problemem dla niektórych może być jednak konieczność każdorazowego montażu ustnika, gdyż czynność ta zabiera cenny czas.

Przewagą alkomatów z ustnikami jest natomiast dokładniejszy pomiar. Wynika on z tego, iż do miejsca pomiarowego zlokalizowanego w urządzeniu dopływa więcej powietrza. Należy jednak podkreślić, iż również od tej reguły występują wyjątki. Nowoczesne alkomaty bez ustników okazują się bowiem zupełnie nie odstawać pod względem precyzji pomiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.