Jak zastąpić koło dwumasowe?

Koło dwumasowe to element sprzęgła, który znany jest wielu kierowcom nowych samochodów osobowych. Czy da się zastąpić koło dwumasowe tradycyjnym kołem zamachowym?

kolo dwumasoweKoło dwumasowe składa się z dwóch kół zamachowych oraz tłumika drgań skrętnych. Jego zadaniem jest gromadzenie energii kinetycznej powstałej w wyniku pracy silnika oraz tłumienie drgań w celu zwiększenia komfortu pracy. O ile większość silników benzynowych wyposażonych w koła dwumasowe nie ma problemów z ich nadmierną awaryjnością, o tyle części te są doskonale znane użytkownikom samochodów z silnikiem diesla. Sprzęgło to element samochodu, który prędzej czy później ulegnie zużyciu, a co za tym idzie wymienić trzeba będzie również koło dwumasowe. Czy w związku z mitami o jego awaryjności można je zastąpić tańszym rozwiązaniem, jakim z pewnością byłoby koło zamachowe?

O wiele wyższe koszty eksploatacji aut wyposażonych w ciężkie koła dwumasowe sprawiły, że kierowcy zaczęli rozglądać się za tańszymi, alternatywnymi rozwiązaniami. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele warsztatów, które wyspecjalizowało się w zastępowaniu kół dwumasowych lżejszymi kołami zamachowymi. Popularne „dwumasy” to nie są tanie auto części – ich koszt niekiedy sięga kilku tysięcy złotych (2-3 tys.). Koła zamachowe również nie są najtańsze, ale znacznie tańsze w porównaniu do ich droższych odpowiedników. Koszt zastąpienia dwumasy kołem zamachowym uzależniony jest od konkretnego modelu samochodu, ale przeważnie nie kosztuje więcej niż 1000 złotych – w koszt operacji wliczone są oczywiście części samochodowe. Jak widać jest to o wiele tańszy i z pewnością skuteczniejszy sposób na poradzenie sobie z wadliwym kołem dwumasowym, którego awaryjność usterki przytrafiają się o wiele częściej aniżeli ma to miejsce w silniku, którego moc na skrzynię biegów przekazywana jest za pośrednictwem tradycyjnego koła zamachowego. Co ciekawe użytkownicy samochodów, którzy zdecydowali się na taką zamianę również chwalą sobie to rozwiązanie. W eksploatacji nie pojawiają się problemy z nadmiernymi drganiami samochodu bądź o wiele szybszym zużyciem sprzęgła.

0 odpowiedzi na “Jak zastąpić koło dwumasowe?”

  1. marcin pisze:

    Ostatnio w aucie spaliło mi się sprzęgło, musiałem je wymienić razem z kołem dwumasowym. Teraz jak znów będę musiał wymienić koło dwumasowe zamienię go na tańszy odpowiednik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.