Używane auto – na co zwracać uwagę?

Moment wyboru samochodu jest jednym z trudniejszych. Najczęściej głównym czynnikiem, jaki wpływa na wybór danego auta jest cena. Współcześnie już 2-3 letnie auto można zakupić w okazyjnej cenie. Przy zakupie używanego pojazdu najczęstszym dylematem jest jego potencjalna awaryjność. Jednak jak tak naprawdę wygląda sytuacja z samochodami używanymi?

W obecnych czasach niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na nowe auto z salonu przez co zmuszeni są na zakup używanego. Często występuje u nich obawa dużej kolizyjności używanych pojazdów, co niesie ze sobą konieczność częstych i kosztownych napraw. Jest jednak kilka koronnych zasad, którymi powinno się kierować przy wyborze używanego auta.

Pierwszą kwestią jest wiek auta. Jest to jeden z najistotniejszych czynników, który wpływa na cenę auta. Należy wiedzieć, iż wartość samochodu spada nawet do 60% w ciągu pierwszych dwóch lat jego eksploatowania. Dlatego też, najlepsza relacja między ceną a jakością występuje u 2- bądź 3-letnich pojazdów. Nie należy tu jednak zapominać o pewnej dozie ostrożności. Niekiedy zdarza się, iż z pozoru niezwykle atrakcyjne oferty odnoszą się do aut powypadkowych, które faktycznie mają jedynie 2 lata, ale mimo to ich stan pozostawia wiele do życzenia.

Średni wiek samochodów dostępnych na rynku aut używanych to ok. 14 lat. Auta w takim wieku można kupić już za kilka tysięcy złotych. Jednak problem jest tu fakt, iż często trzeba włożyć podobną kwotę w jego naprawę i wymianę przestarzałych części. Należy tu także zwrócić uwagę na kwestię jaką jest przebieg samochodu. Im jest on większy, tym najprawdopodobniej więcej pracy czeka mechanika.

Niezależnie od wybranego samochodu zawsze należy swoją decyzję skonsultować z zaprzyjaźnionym mechanikiem, który sprawdzi jaki jest faktyczny stan techniczny auta i czy sprzedawca nie chce klienta przypadkiem oszukać. Tylko w pełni przemyślany i sprawdzony wybór, pozwoli uniknąć niemiłego zaskoczenia, dzięki czemu będzie można cieszyć się z nowego nabytku.

0 odpowiedzi na “Używane auto – na co zwracać uwagę?”

  1. karolinaa1855@wp.pl pisze:

    Chciałem kupić swoje pierwsze auto i się zastanawiałem nad rocznikiem. Teraz już wiem, że najlepiej kupić auto, które ma 2-3 lata.

    Karol

  2. Maciek pisze:

    Ostatnio byłem oglądać z kuzynem 10letnie auto, sprzedający zapewniał, że auto jest bezwypadkowe. Po sprawdzeniu okazało się, że w aucie przednia i boczna szyba od strony pasażera jest wymieniana.. Najlepiej chodzić oglądać auta z mechanikiem, który potrafi sprawdzić stan techniczny auta..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.